Zgodnie z uchwaloną przez Sejm i Senat nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta, lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej będzie mogła – po śmierci pacjenta – zwolnić każda osoba bliska dla niego.
Pomimo wielu głosów krytyki ze strony środowiska lekarskiego, parlament uchwalił ostatecznie nowelizację przewidującą znaczący wyłom w obowiązku zachowania przez osoby wykonujące zawody medyczne tajemnicy po śmierci pacjenta. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, osoba bliska dla pacjenta może wyrazić zgodę na ujawnienie tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny i samodzielnie określić zakres tego ujawnienia. Przy czym do ujawnienia tajemnicy nie może dojść, jeżeli inna osoba bliska zgłosi w tym przedmiocie sprzeciw, ale ustawodawca nie określa w jakiej formie i w jakich okolicznościach owy sprzeciw mógłby zostać zgłoszony oraz jakie obowiązki w tym zakresie ciążą na lekarzach (np. obowiązek zapytania wszystkich osób bliskich dla pacjenta, czy nie wyrażają sprzeciwu). Niemniej jednak, sam pacjent za życia nie będzie miał żadnych realnych możliwości zamknięcia osobom bliskim dostępu do informacji objętych tajemnicą lekarską po jego śmierci.
Warto przypomnieć, że osobą bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta jest małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (np. konkubent) i osoba wskazana przez samego pacjenta. Na gruncie ustawy osobą bliską jest zatem np. teściowa, ale już nie rodzeństwo pacjenta, gdyż ustawodawca zastrzegł taką pozycję tylko dla krewnych w linii prostej (rodzice, dziadkowie, dzieci i wnuki pacjenta).
Jednocześnie osoby bliskie dla pacjenta będą miały prawo do wyrażenia zgody na zwolnienie z tajemnicy lekarskiej w toku postępowania karnego. W konsekwencji, nie będzie już koniecznym uzyskiwanie przez organy ścigania uprzedniej zgody sądu na zwolnienie z tajemnicy lekarza przesłuchiwanego w charakterze świadka.
Co istotne nowelizacja, nie wprowadza w życie żadnych zmian w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. W szczególności aktualna pozostaje treść art. 26 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta, zgodnie z którym po śmierci pacjenta, prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Jeżeli pacjent nie upoważnił osoby bliskiej, to nie będzie ona miała uprawnień do domagania się udostępnienia dokumentacji medycznej zmarłego, a jedynie uzyskania informacji objętych tajemnicą (np. o przyczynach zgonu pacjenta, przebiegu ostatniej choroby). W praktyce może zatem dochodzić do sporów na linii lekarz-osoby bliskie związanych z dopuszczalnym zakresem ujawnienia tajemnicy. Osoby bliskie, pomimo odmowy udostępnienia dokumentacji medycznej, będą domagały się ujawnienia de facto wszystkich informacji, które są w niej zgromadzone, tyle że w formie ustnej.
Nowelizacja czeka teraz na podpis Prezydenta i wejdzie w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a zatem prawdopodobnie pod koniec lipca lub na początku sierpnia 2016r.
LEAVE A REPLY